Historia KŁ "Ponowa"
autor: Bolesław Szatrański
Minęło 61 lat od dnia, w którym w Rejestrze Kół Łowieckich z 1947r. w Elblągu pod poz. nr 8 zarejestrowano koło łowieckie "Ponowa" - protoplastę naszego Koła. Założycielami tej pierwszej "PONOWY" - i jego pierwszym Zarządem byli: Witold Ejdrygiewicz -jako Prezes, Zenon Grzelakowski i Stanisław Lubański - członkowie Zarządu. Koło liczyło 20 myśliwych , jego obwody to teren od Milejewa poprzez Pomorską Wieś i Zalesie, aż po Dłużynę i Lisów.
W latach 50-tych nastąpił nowy podział powiatu na obwody, wyłoniono też koło "Rogacz". Po kilku następnych latach grupa członków tego Koła zażądała wyodrębnienia z KŁ „Rogacz” –nowego Koła. Zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, które odbyło się dnia 2 lipca 1963r. Powstało nowe Koło, które utworzyli koledzy: Stanisław Lubański, Mieczysław Kaczkowski, Julian Waliński, Zenon Grzelakowski, Ksawery Brzeziński, Leon Jankowski, Henryk Grabowski, Stefan Neuman, obecny dzisiaj z nami -Władysław Piotrowski, Ignacy Głuchowski (ojciec Czesława i Dziadek Krzysztofa), Mieczysław Taranto, Edmund Sokołowski (ojciec Edmunda i Ryszarda a Dziadek Daniela), Władysław Lewandowski ( ojciec Jana), Jan Urban.
Kołu nadano Statut i nazwę: KŁ "PONOWA". Wybrano Zarząd: Pierwszym Prezesem był Stanisław Lubański, Łowczym – Zenon Grzelakowski, Skarbnikiem – Władysław Piotrowski, sekretarzem – Waldemar Pytlarczyk. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Mieczysław Kaczkowski (ojciec Andrzeja). Koło liczyło wówczas 14 myśliwych.
Na przestrzeni następnych 45 lat odeszło z naszych szeregów do krainy wiecznych łowów 18 kolegów, kilku kolegów zrezygnowało z członkostwa. Przybyło nam 42 nowych, na ogół młodych, członków, dziś Koło liczy 33 członków. Na początku mieliśmy dwie ambony, pół hektara działki i dwa obwody łowieckie. Nadal mamy te same dwa obwody, ale w nich kilkanaście ambon, wiele siedzisk, liczne paśniki oraz blisko 10 ha poletek uprawowych. Prowadzimy gospodarkę łowiecko- hodowlaną zgodnie z wymogami zrzeszenia i unijnymi.
W naszym gronie są koledzy z uprawnieniami - sędziów – instruktorów strzelectwa myśliwskiego i lektorów Polskiego Związku Łowieckiego. Nasi koledzy byli wykładowcami w licznych kursach szkoleniowych dla kandydatów i selekcjonerów. Nasi Koledzy byli i są członkami władz zrzeszenia i aktywnie pracują w Komisji Kultury Łowieckiej Okręgu. Godzi się ponadto podkreślić udział naszego Koła w Kulturze Łowieckiej i promocji łowiectwa w społeczeństwie a zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej.
Wnieśliśmy do naszego Zrzeszenia własne inicjatywy:
- wprowadziliśmy w kole szkolenie strzeleckie i przeglądy broni na długo przed uchwałami Naczelnej Rady, a opracowany przez nas regulamin tych szkoleń był pierwowzorem Wytycznych Centralnych,
- niektóre elementy Statutu Koła weszły do opracowań statutowych związku,
- w naszym kole opracowano Ceremoniał Sztandarowy Elbląsk. Okręgu PZŁ,
- u nas został opracowany projekt nowego Sztandaru Elbląskiej ORŁ,
- w Wystawie Okręgowej w Elblągu – z okazji 80 – lecia Polskiego Związku Łowieckiego- w 2003r. koło nasze uczestniczyło z pełnym zaangażowaniem.
- utworzyliśmy też w 2004 r własną Galerie Łowiecką. na Starym Mieście,
- wielokrotnie tworzyliśmy różnego typu wystawy łowieckie na terenie okręgu, że wymienię tylko Kwidzyn, Gniew, Malbork, Pasłęk, Węzinę i Elbląg. Najbardziej w tej działalności zasłużył się kolega Stanisław Łaga.
- wydaliśmy drukiem monografię: „KŁ Ponowa 1963 – 2003” oraz „Kronikę Koła - lat 2003-2008”. Od 2008 r. Koło posiada własny Sztandar, ze środków własnych sukcesywnie wyposażamy członków Koła w mundury organizacyjne.